معرفی شهر ساحلی فاماگوستا

فاماگوستا یکی از شهر های مهم قبرس شمالی است که در قسمت شرقی این جزیره واقع شده است. این شهر حدودا 69,741 نفر جمعیت دارد و جزو دومین شهر بزرگ این کشور محسوب می شود. فاماگوستا تاریخچه ای طولانی دارد این شهر در دوران باستان توسط فینیقی ها بنا شد و در طول تاریخ امپراتوری های مختلفی از جمله یونان، روم، بیزانس، صلیبیون، عثمانی و بریتانیا به شهر فاماگوستا حکومت داشتند. فاماگوستا به دلیل سواحل زیبا، آثار تاریخی و فرهنگی غنی و جاذبه‌های طبیعی مختلف، یکی از محبوب‌ ترین مقصدهای گردشگری این کشور است. 70 درصد از ساکنین شهر ترک قبرسی و 30 درصد از آنها یونان قبرسی هستند. در فاماگوستا یک مرکز تاریخی زیبا و باستانی وجود دارد که در میراث بین المللی یونسکو ثبت شده است. این مرکز تاریخی شامل دیوارهای شهر، قلعه ها، کلیساها، و مساجد بسیاری است.  اگر قصد سفر و یا مهاجرت به قبرس از طریق قبرس ویزا را دارید بهتر است با شهرهای مهم این کشور مانند شهر ساحلی فاماگوستا آشنا شوید.

موقعیت شهر فاماگوستا

شهر فاماگوستا در منطقه فاماگوستا در کشور قبرس واقع شده است. این شهر در سواحل شرقی قبرس قرار دارد و از طریق آب به ترکیه، سوریه، آلمان وصل است. این شهر در موقیعیت جغرافیایی 35 درجه و 34 دقیقه شمالی و 34 درجه و 20 دقیقه شرقی قرار دارد  آب و هوای فاماگوستا مدیترانه ای است . تابستان های گرم و خشک و زمستان های تقریبا معتدل دارد. به طور تقریبی  دمای هوا در تابستان 28 درجه و در زمستان 15 درجه سانتیگراد است. این شهر دارای موقعیت جغرافیایی است از جنبه اقتصادی تجازی اهمیتی زیادی دارد واین شهر یکی از بنادرمهم قبرس است.و دارای فرودگاه بین امللی نیز است. این شهر جاذبه های گردشگری بسیاری دارد که بسیار زیبا و جذاب است.

ساحل فاماگوستا

دین مردم شهر فاماگوستا 

دین اکثر ساکنین شهر فاماگوستا اسلام است. حدود 85 درصد از این شهر مسلمان هستنند 15 درصد باقی مانده پیرو دین مسیحی می باشند. عمده زیادی ازمسلمانان ساکنین شهر سنی هستند. این شهر چندین مسجد مهم دارند، از جمله مسجد جامع که بزرگترین مسجد در قبرس محسوب می شود. مسیحیان فاماگوستا اکثرا ارتدکس هستند . این شهر چند کلیسای بسیار مهم دارد که از جمله کلیسای سنت نیکلاسف که جزو زیبا ترین کلیساهای قبرس است. علاوه بر اسلام و مسیحیت، دین های دیگری هم در فاماگوستا وجود دارد، از جمله یهودیت، بهائیت، و مذهب های دیگر است.

مردم فاماگوستا به چه زبانی صحبت می کنند؟

زبان رسمی شهر فاماگوستا ترکی قبرسی است. ترکی قبرسی یک زبان ترکی است که تحت تاثیر زبان های یونانی و عربی قرار گرفته است. این زبان توسط اکثریت ساکنین شهر فاماگوستا صحبت می شود.  زبان انگلیسی در فاماگوستا بسیار رایج است این زبان به عنوان زبان دوم در مدارس تدریس می شود و همچنین در بسیاری از شغل ها و بخش های خدماتی استفاده می شود. به زبان یونانی در فاما گوستا بیشتر توسط یونانی تبارهای شهر استفاده می شود.

سابقه فرهنگی شهر فاماگوستا

فرهنگ شهر فاماگوستا ترکیبی از تاثیرات یونانی، رومی، بیزانس، عثمانی و انگلیسی است. این شهر از تاریخچه ای غنی و طولانی برخورد داراست، که به قرن های قبل از میلاد مسیح برمی گردد. ساکنین شهر فاماگوستا مردمی مهمان نواز و خونگرمی هستند. یکی از مهم ترین سنت های فاماگوستا، برگزار کردن جشن های مذهبی است. انی جشن ها در فاماگوستا باغذا، موسیقی، رقص همراه است.

تحصیل در دانشگاه های شهر فاماگوستا

در شهر فاماگوستا سه دانشگاه دولتی و یک دانشگاه خصوصی وجود دارد. این دانشگاه ها برنامه های تحصیلی مختلفی در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را ارائه می دهد.

دانشگاه مدیترانه شرقی

دانشگاه مدیترانه شرقی جزو بزرگترین و معتبرترین دانشگاه در این منطقه است. این دانشگاه در سال1979 بنا شده و دارای 12 دانشکده و 2 مدرسه است که، زبان برنامه های تحصیلی خود را به زبان ترکی و انگلیسی تدریس می کنند. این دانشگاه دارای امکانات دانشجویی مناسبی است از جمله خوابگاه، کتابخانه، سالن مطالعه، سالن غذاخوری، مرکز ورزشی و خدمات مشاوره و پشتیبانی تحصیلی است. بعضی از رشته های محبوب در این دانشگاه عبارت اند از: مهندسی، علوم، هنری، علوم انسانی داندانپزشکی، داروسازی و غیره است.

دانشگاه آداکنت فاماگوستا

دانشگاه آداکنت دانشگاهی خصوصی است که در سال 2010 بنا شده. این دانشگاه دارای 7 دانشکده و 1 مدرسه است. زبان تدریس این دانشگاه انگلیسی می باشد این دانشگاه مدرک بسیار معتبری می دهد، با مدارک تحصیلی دانشگاه آداکنت می توان در بسیاری از کشورهای حهان پذیرش گرفت. شهریه دانشگاه آداکنت نسبت به داشنگاه های اروپایی و آمریکایی به صرفه تر است. این دانشگاه یک گزینه بسیار مناسب برای دانشجویان بین المللی است که به دنبال ادامه تحصیل با مدرک معتبر و هزینه های کاملا بصرفه هستند.

دانشگاه فنی فاماگوستا

یکی از 5 پردیس دانشگاه فنی استانبول که دولتی است در شهر فاماگوستا واقع شده است. این دانشگاه برنامه های تحصیلی خود را در رشته های مهندسی، علوم، هنر و علوم انسانی به زبان انگلیسی تدریس می کند. دانشگاه فنی استانبول شعبه فاماگوستا یک دانشگاه معتبر با سابقه طولانی و درخشان است. این دانشگاه در ر تبه بندی های بالایی قرار دارد. بعضی از رشته های محبوبه در این دانشگاه عبارت اند از: مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران مهندسی شیمی، علوم کامپیوتر، ریاضیات، فیزیک و اقتصاد است.

جاذبه های گردشگری  فاماگوستا

فاماگوستا یکی از زیباترین و پر بازدیدترین شهر های قبرس شمالی است. این شهر باستانی دارای جاذبه های تاریخی، فرهنگی و طبیعی بسیار زیادی است که هر ساله گردشگران زیادی را از سراسر جهان به خود جذب می کند. برخی از مهمترین جاذبه های گردشگری فاماگوستا عبارت اند از:

شهر باستانی سالامیس

سالامیس یکی از مهمترین شهرهای باستانی قبرس بوده است. این شهر در دوران باستان به عنوان یکی از پرقدرتمندترین شهرهای دریای مدیترانه شناخته می شد. آثار باستانی باقی مانده از این شهر شامل معابد، آمفی تائترف و سایر بناهای تاریخی است.سالامیس در قرن 12 قبل از میلاد توسط مهاجرران از شهر آنکومی بنا شد. این شهر ربه سرعت رشد کرد و به یکی از بزرگترین و ثروتمندترین شهری های قبرس تبدیل شد. سالامیس یک مرکز سیاسی تجاری و فرهنگی بوده، این شهر همچنین یک قدرت در یایی قدرتمند را حفظ می کرد.

قلعه کانتارا

قلعه کانتارا یکی ازبزرگ ترین و مستحکم ترین قلعه های قرون وسطی در قبرس است. این قلعه در 14 میللادی توسط حکومت ونیزی ساخته شد و در طول تاریخ شاهد بسیاری از نبرد های مهم بوده است. قلعه کانتارا در حدود 690 متری از سطح دریا قرار دارد و چشم اندازی پانوراما از شبه جزیره کارپاس، خلیج سالامیس و شهر فاماگوستا است . این قلعه دارای سه بخش اصلی است

بخش پایینی: این بخش قدیمی ترین بخش قلعه است و در قرن 12 میلادی توسط حکومت بیزانس ساخته شد. این بخش شامل یک کلیسا، یک صومعه و یک برج دیده بانی است..

بخش میانی: این بخش در قرن 14 میلادی توسط حکومت ونیزی ساخته شد. این بخش دارای یک حیاط مرکزی، یک برج اصلی و یک دیوار دفاعی است..

بخش بالایی: این بخش در قرن 16 میلادی توسط حکومت عثمانی ساخته شد. این بخش دارای یک برج دیده بانی و یک مسجد است..

کلیسای سنت بارناباس

کلیسای سنت بارناباس یک کلیسای تاریخی و معماری زیبا در فاماگوستا، شمال قبرس است. این مکان به عنوان یکی از مهمترین مکانهای زیارتی برای مسیحیان در قبرس مورد احترام است و به دلیل مجموعه نمادهای نفیس و یادگارهای مقدس آن مشهور است. و می خواهیم راجب اهمیت تاریخی، شکوه معماری، مجموعه نماد هاذ و یادگاری های مقدس، مکتن های زیارتی گردشگری،بازدید از کلیسای سنت بارناباس بپردازیم. با ما همراه شوید.

اهمیت تاریخی

این کلیسا در سال 1756 ساخته شد و نقطه عطفی در تاریخ قبرس بود. این کلیسا بیش از یک قرن به عنوان مقر کلیسای ارتدکس قبرس خدمت کرد و نقش مهمی در حفظ و گسترش ایمان در دوران چالش برانگیز داشت. اهمیت کلیسا با ارتباط آن با سنت بارناباس، یکی از دوازده حواری عیسی مسیح، بیشتر افزایش می یابد. طبق سنت، سنت بارناباس در قبرس به شهادت رسید و اعتقاد بر این است که بقایای او در داخل کلیسا به خاک سپرده شده است.

شکوه معماری

کلیسای سنت بارناباس از ظرافت و شکوه معماری برخوردار است. نمای بیرونی سفید شده آن، آراسته به کنده کاری های پیچیده و قوس ها، گواه بر مهارت سازندگان آن است. فضای داخلی کلیسا به همان اندازه چشمگیر است و دارای یک ناو مرکزی وسیع، یک محراب غنی تزئین شده و یک آیکونوستاس خیره کننده است که با نمادهای مورد احترام تزئین شده است. فضای آرام کلیسا محلی برای دعا، تفکر و ارتباط معنوی فراهم می کند.

مجموعه نمادها و یادگارهای مقدس

این کلیسا به دلیل مجموعه گسترده نمادهای خود، که برخی از آنها به قرن هفدهم برمی گردد، مشهور است. این نمادها، که صحنه های کتاب مقدس و مقدسین مورد احترام را به تصویر می کشند، به شدت مورد احترام مسیحیان ارتدکس هستند و به فضای معنوی کلیسا کمک می کنند. علاوه بر این، کلیسا یادگار مقدس دست راست سنت بارناباس را در خود جای داده است که توسط مؤمنان ارتدکس گنجینه گرانبهایی محسوب می شود.

مکان زیارتی و جاذبه گردشگری

کلیسای سنت بارناباس یک مکان زیارتی مورد احترام برای مسیحیان ارتدکس در سراسر جهان است. هزاران زائر سالانه از این کلیسا بازدید می کنند تا طلب برکت کنند، به سنت بارناباس احترام بگذارند و انرژی معنوی عمیقی را که بر فضای مقدس حاکم است تجربه کنند. علاوه بر این، کلیسا به عنوان یک جاذبه گردشگری محبوب تبدیل شده است و بازدیدکنندگانی از زمینه های مختلف را به خود جذب می کند که مجذوب اهمیت تاریخی، زیبایی معماری و فضای معنوی آن شده اند.

بازدید از کلیسای سنت بارناباس

کلیسای سنت بارناباس روزانه از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر برای بازدیدکنندگان باز است. از بازدیدکنندگان خواسته می شود که لباس متواضعانه بپوشند و به حرمت مکان مذهبی احترام بگذارند. عکاسی مجاز است، اما از بازدیدکنندگان درخواست می شود که به دعاها و عبادت های جاری در کلیسا توجه کنند. کلیسای سنت بارناباس به عنوان فانوس ایمان، گواهی بر میراث ماندگار سنت بارناباس و شاهکار معماری قبرس باقی مانده است. این مکان همچنان یک مکان زیارتی عزیز و یک جاذبه گردشگری جذاب است که نگاهی اجمالی به تاریخ غنی، فرهنگ و معنویت قبرس ارائه می دهد.

رستوران

فاماگوستا یکی از شهرهای محبوب گردشگری در قبرس است و به دلیل غذاهای خوشمزه اش نیز شهرت دارد. در اینجا برخی از رستوران های معروف فاماگوستا آورده شده است  به طورمثال رستوران ایفالوس تاورنا، رستوران آرپ، رستعوران آسپاواریا، را به شما معرفی می کنیم. با ما همراه شوید.

رستوران ایفالوس رتاورنا

رستوران ایفالوس تاوِرنا این رستوران به غذاهای قبرسی معروف است و انواع غذاهای محلی و سنتی را ارائه می دهد. اینجا محیطی دوستانه و صمیمی دارد و شما رستوران ایفالوس تاوِرنا یکی از رستوران های معروف شهر فاماگوستا است که به دلیل غذاهای قبرسی سنتی و خوشمزه اش شهرت دارد. این رستوران در سال 1948 تاسیس شد و از آن زمان تاکنون به یکی از محبوب ترین رستوران های فاماگوستا تبدیل شده است. رستوران ایفالوس در مرکز شهر فاماگوستا، در نزدیکی قلعه فاماگوستا واقع شده است. این رستوران دارای فضایی سنتی و دنج است و با میز و صندلی های چوبی، دیوارهای آجری و سقف های چوبی تزئین شده است. در این رستوران غذاهای مختلف قبرسی را آماده می کنند از جمله سوپ ماکارونی، مرغ با لیمو و جعفری، ماهی با گوجه فرنگی و فلفل دلمه ای، کباب بره، برنج با گوشت، یونان، سیب زمینی سرخ شده، سالاد رستوران ایفالوس همچنین دارای یک منوی ویژه از غذاهای دریایی است که شامل انواع ماهی ها، میگو ها و خرچنگ ها می شود. رستوران ایفالوس به دلیل کیفیت بالای غذا، قیمت های مناسب و خدمات خوبش، مورد توجه گردشگران و مردم محلی قرار گرفته است. این رستوران یک انتخاب عالی برای کسانی است که می خواهند از غذاهای سنتی قبرس لذت ببرند.

رستوران آرپ

رستوران آرپ یکی دیگر از رستوران های معروف شهر فاماگوستا است که به دلیل غذاهای ترکی خوشمزه اش شهرت دارد. این رستوران در سال 1979 تاسیس شد و از آن زمان تاکنون به یکی از محبوب ترین رستوران های فاماگوستا تبدیل شده است.رستوران آرپ در مرکز شهر فاماگوستا، در نزدیکی مسجد لالا مصطفى پاشا واقع شده است. این رستوران دارای فضایی گرم و صمیمی است و با میز و صندلی های چوبی، دیوارهای آجری و سقف های چوبی تزئین شده است.  در رستوران آرپ غذا های متخلفی سنف می شود از جمله: کباب بره، کباب کوبیده ، جوجه کباب، ماهی کباب ، پیتزا، پاستا، سالاد، رستوران آرپ همچنین دارای یک منوی ویژه از غذاهای دریایی است که شامل انواع ماهی ها، میگو ها و خرچنگ ها می شود. رستوران آرپ به دلیل کیفیت بالای غذا، قیمت های مناسب و خدمات خوبش، مورد توجه گردشگران و مردم محلی قرار گرفته است. این رستوران یک انتخاب عالی برای کسانی است که می خواهند از غذاهای ترکی لذت ببرند.

رستوران آسپاواریا

رستوران اسپاواریا یکی از رستوران های معروف شهر فاماگوستا است که به دلیل غذاهای دریایی تازه و خوشمزه اش شهرت دارد. این رستوران در سال 1977 تاسیس شد و از آن زمان تاکنون به یکی از محبوب ترین رستوران های فاماگوستا تبدیل شده است. رستوران اسپاواریا در مرکز شهر فاماگوستا، در نزدیکی ساحل واقع شده است.  رستوران اسپاواریا غذای های مختلفی را ارائه میدهند مانند: ماهی کباب، میگو سوخاری، خرچنگ آب پز، ماهی تن کبابی، سالاد دریایی، رستوران اسپاواریا به دلیل کیفیت بالای غذا، قیمت های مناسب و خدمات خوبش، مورد توجه گردشگران و مردم محلی قرار گرفته است. این رستوران انتخاب عالی برای کسانی است که می خواهند از غذاهای دریایی لذت ببرند.

سخن پایانی

همان طور که اشاره شد فاماگوستا، شهری بندری در شمال قبرس است که به دلیل سواحل زیبا، آثار تاریخی و فرهنگی غنی و جاذبه‌های طبیعی متعدد، یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری محسوب می شود. این جزیره علاوه بر تفریحات آبی و ساحلی، تنوع غذایی بالایی نیز  دارد که محبوبیت این شهر را بیشتر می کند. اگر قصد سفر به این شهر زیبا و توریستی را دارید می توانید به مشاوران قبرس ویزا تماس بگیرید.

دیدگاه ها
امتیاز دهید:
0 از 5